פילינג

מבוא לפילינגים

 

כבר במצרים העתיקה השתמשו בקילוף עור כימי, הידוע כיום בשם "פילינג", על-מנת לגרום לעור להיראות צעיר. באותה עת השתמשו בחומצות פירות שונות ובחומצת חלב, רכיב פעיל המצוי בחלב מוחמץ, על-מנת לבצע טיפולים שטחיים בלבד. בימי הביניים לשם אותה מטרה השתמשו בחומצה טרטרית המצויה ביין.

בשנת 1900 ברחבי אירופה ובארה"ב נערכו בסלוני יופי שונים פילינגים "סודיים לא למטרות רפואיות", שבהם ,ככל הנראה, נעשה שימוש בחומצות בעלות חומציות נמוכה בלבד. היום ידוע כי אלה היו חומצות אלפא-הידרוקסיות, שגורמות לקילוף השכבה עליונה של העור. לאור זאת, במהלך השנים שיטות הפילינג השתכללו והרופאים חיפשו ללא הרף רכיבים חדשים שיעניקו לפנים מראה צעיר לאורך זמן ממושך יותר.

 

מחקרו של ד"ר P.G. Unna שיחק תפקיד מכריע בפיתוח שיטות פילינג. במחקרו תיאר את אופן פעולת הרכיבים השונים, כגון חומצה סליצילית, פנול, רזורזצינול, ו-TCA (חומצה טריכלורואצטית). כך, במסגרת מחקרים שונים שבוצעו בתחום הרפואה האסתטית, רכיבים חדשים בעלי טווחי פעולה שונים התווספו בהדרגה לרכיבים שהיו קיימים עד אז.

בשנת 1950 שיטת פילינג חדשה, הידוע בשם "פילינג עמוק", פותחה ע"י המדענים האמריקאיים Baiker ו-Gordon. השיטה החדשה איפשרה הסרת קמטים עמוקים, במיוחד באזור העיניים, השפתיים והלחיים. שיטת פילינג זו מבוססת על פנול, הידוע גם בשם "חומצה קרבולית". פנול הינו חומר אנטיספטי ששימש לריפוי כוויות החיילים בזמן מלחה"ע הראשונה. אופן פעולת פנול נודע כאשר גילו כי העור נהיה צעיר יותר באיזור הפצע שנחבש.


במסגרת מחקרים, החל משנות ה-80 של המאה ה-20 ועד ימינו, פותחו שיטות פילינג חדשות, וביניהן שיטות שמעניקות פיתרון לבעיות ספציפיות של עור הפנים.


בשנת 1986 ד"ר יורם פינצי, רופא ישראלי, פיתח שיטת פילינג חדשה בשם "Exoderm Lift", פילינג כימי עמוק המבוסס על פנול. ראוי לציין כי המצאתו היוותה פריצת דרך בתחום הרפואה האסתטית. במשך שנים רבות ד"ר פינצי פיתח תרכובת מיוחדת שכמעט אינה גורמות לתופעות לוואי ומתאימה לכל סוגי העור, ובכלל זה עור בגוון כהה עם סימני מתיחה. שיטת ה"אקסודרם" שפיתח, רכשה פופולאריות רבה ברחבי העולם כולו בשל יעילותה ובטיחותה. יתרה מכך, שיטת טיפול זו יושמה בהצלחה על עשרות אלפי אנשים בטווח הגילאים בין 16 עד 89.
 

למרות שהלך לעולמו בגיל 50, ד"ר פינצי הספיק לפתח שתי שיטות טיפול בעלות תוצאות ייחודיות וסבירות להסתבכויות נמוכה: "Weekend peel" (פילינג שמוגדר בינוני) ו-"Cosmic Peel" (פילינג שטחי). הספקתי להכיר את ד"ר פינצי באופן אישי בתחילת שנות ה-90, כאשר עברתי התמחות במחלות פנימיות בביה"ח ע"ש וולפסון. באותה עת ד"ר פינצי עבד במחלקה פתולוגית. לאחר מותו, אישתו של ד"ר פינצי, מוניקה, הזמינה אותי להמשיך את מלאכתו של בעלה המנוח במרפאתו הפרטית בתל-אביב.

 

פילינג - מכניזם ואופן הפעולה

 

פילינגים כימיים מאפשרים פתרון מגוון בעיות קוסמטיות. השפעת הפילינג אינה רק בהמסת שכבת העור העליונה, אלא גם בחדירה לשכבות עור עמוקות יותר ושיקומן.

אילו תהליכים מתרחשים בעור בעקבות השפעתם של חומרים כימיים?

 • גירוי האפידרמיס באמצעות הסרת השכבה העליונה שלו. גם פילינג שטחי אשר לא גורם לדלקת, יגרום עיבוי האפידרמיס ולהסרת פיגמנטציה.
 • החומרים הכימיים גורמים לתהליך של קרישת חלבונים ודלקת. כתוצאה מכך מתרחשת הפעלה של תאים שונים אשר מפרישים חומרים אקטיביים (מדיאטורים). מדיאטורים אלו גורמים לצמיחת כלי דם חדשות ורמודולינג סיבים חדשים של אלסטין וקולגן. אלסטין וקולגן הם הרכיבים העיקריים של עור חדש וצעיר, בעל אלסטיות וטונוס גבוהים. 
 • החמרים הכימיים גורמים להריסת שכבות ספציפיות של עור פגום ולהפיכתם לעור בריא, במיוחד במקרים של פיגמנטציות וקרטוזות. 
 • הגדלת נפח של העור, אשר גורם לאפקט מתיחה שמעלים קמטים.


בעקבות פילינגים כימיים חוזרים מקבלים? עור חלק, נעלמים קמטים קטנים, צבע העור משתפר, מתקבל אפקט מתיחה (ליפטינג קל), נעלמים כתמים ופיגמנטציות.


פילינג הוא טיפול אפקטיבי באקנה אקטיבי, ובצלקות בעקבות אקנה.

 

מה כדי לדעת?

 

 • הרופא ביחד עם פציאנט/ית מחליטים על ביצוע פילינג, אשר יפתור את הבעיה המטרידה את הפציאנט/ית.
 • להשגת תוצאות טובות יותר וכן למניעת סיבוכים, נדרשת הכנה מוקדמת של העור וטיפול מסוים אחרי הפרוצדורה, במיוחד בתנאי האקלים ישראלי.
 • לאחר פילינג חובה לציית בהוראות הרופא!
 • יש להבין שתוצאה של טיפול בפילינג תלויה לא רק בסוג הפילינג וכישורי הרופא המטפל, אלא גם בסוג ועובי העור. משך האדמומיות תלויה בתכונות ספציפיות של כל אדם.
 • 5. מומלץ לבצע פילינג מדי שנה גם לעור לא פרובלמאטי, כדי להאיץ יצירה של סיבים חדשים.
 • 6. חובה להשתמש בקרם הגנה משמש, תוך כדי הכנה לפילינג וגם לאחר הפילינג.
 •  

פילינג כימי הינו שיטה בטוחה ולא יקרה להצערת העור!


התוויות לטיפולי פילינג

 

 • קרטוזות אקטיביות (נגעי עור וגידולים מוצקים הנגרמים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש).
 • קמטים מסוגים שונים, כולל קמטים הנגרמים כתוצאה מחשיפה לשמש.
 • כתמי עור מסוגים שונים, כגון כתמי שמש,נמשים, כתמי היריון, כלואזמה, כתמי זקנה.
 • צלקות שטחיות, כולל צלקות אקנה. במקרה זה יש לחזור מקומית על האזור מצולק.
 • דלקות עור הנגרמות כתוצאה מטיפולי הקרנה.
 • פצעי בגרות 


קלסיפיקציה של פילינגים

 

את הפילינגים אנו מחלקים ל-3 סוגים עפ"י עומק החדירה.

 

1. פילינג שטחי:

 

יתרונו בהיותו בטיחותי לכל סוגי עור וגיל, מטפל באופן יעיל ואפקטיבי במלזמה ( פיגמנטציה, קמטי הריון ), אקנה פשוטים ( פצעי בגרות ), נזקי שמש, קמטי גיל. כמו כן הפילינג

השטחי גורם להטבה במרקם העור.


פילינגים שטחיים הם:


TCA 10% – 20% – 35% ( חומצה טריכלוראצטית ).


"Jessner’s Peel" – מחיל חומצה סליצילית 14%, לאקטית 14%, רזורצינול 14%.


חומצות אלפה-הדרוקסיות (פילינג גליקולי 70% - 50%)


חומצות בטה-הדרוקסיות (חומצה סליצילית, טרטיונוין)


"Cosmic Peel" של ד"ר יורם פינצי.

 

2. פילינג בינוני:

 

בטיחותי לעור בהיר או כהה.

בניהם:

TCA 35% - 50%

קומבינציה של "Jessner’s Peel" ו-TCA 35%

קומבינציה של חומצה גליקולית 70% ו-TCA 35%

"Weekend Peel" – פילינג סופשבוע של ד"ר יורם פינצי.

 

3. פילינג עמוק - PHENOL PEEL

 

פילינג עמוק הינו בעל השפעה דרמטית בתוצאותיו, הוא משנה לחלוטין את מרקם העור, מעלים קמטים עמוקים ומחליק את העור, מעלים את כל סוגי הכתמים ( שמש, גיל וכד' )
ויוצר אפקט "מתיחה" ללא התערבות כירורגית. העור נראה רענן, צעיר, רווי, חלק ללא נגעים. צבעו בהתחלה ורדרד ( ניתן להשתמש ב-make up ) כשל עורו של תינוק.


הפילינג העמוק המפורסם ביותר הינו “Exoderm Lift” של ד"ר יורם פינצי, אשר מבוסס על פנול.


האקסודרם פופולארי בעולם כולו והוא היחידי מבין הפילינגים העמוקים שניתן לעשותו גם על כהה עור. האקסודרם אפקטיבי גם בטיפול בצלקות אקנה בעיקר משולב שיוף. עד היום נעשה עשרות אלפי טיפולים באמצעות האקסודרם.

 

לצפות

© 2012 - 2020
כל הזכויות שמורות ל"Perfect Aesthetics"